DIVERSE KERAMIK, Gefle, 8 delar, 1900-talets första hälft.
310012. DIVERSE KERAMIK, Gefle, 8 delar, 1900-talets första hälft.
(9 delar inklusive lock).
1 st vas märkt GV, höjd 20,5 cm.
2 st större skålar, blomformade märkt CW, den andra märkt 2F.
Ett par ljusstakar.
1 st bladformad lockdosa, märkt Q(?),
2 st mindre skålar.
Bruksslitage, smuts, stearinrester, 1 st ljusstake med spricka/nagg, GV-vas med nagg (möjligen från fabrikstillverkning), blomformad vas repig, 1 st mindre skål med lagning/spricka, 1 st större skål med kalkavlagring.
(9 delar inklusive lock).
Ett par ljusstakar.
2 st mindre skålar.