3099084. IGNACIO DÍAZ OLANO. ”Glödlampan”.
Olja på duk
Signerad. Tillverkad omkring 1899. Utställning och bibliografi: ”Ignacio Díaz Olano. Passion för verkligheten ”, Vitoria-Gasteiz, Museum of Fine Arts of Álava, 2017, s. 270 och 271 (reproducerad).
70x44 cm.
I gott skick. Åldrad lack. Stomme i stuckaturerat och förgyllt trä, med fel.
Olja på duk
70x44 cm.