309551. SAMUEL "SAM" ARSENIUS. Teckningar, 5 st, tusch, en akvarell, en olja på duk samt ett skissblock, 18/1900-tal.
Mestadels hästar samt ett stilleben. Skissblock från sommaren 1879. Bildmått, längd 22 - 37, höjd 18,5 - 30 cm. Skissblock 15 x 12 cm.
En teckning med rivskador, stilleben med färgbortfall.