TEKANNA, silver, W.W. Williams, London, 1870, vikt 365,5 gram.

309252. TEKANNA, silver, W.W. Williams, London, 1870, vikt 365,5 gram.

Höjd 12 cm inkl. uppåtsvängd hänkel.
Hänkel av trä.
Fällock
Pärlstav samt graverad dekor
Tydliga stämplar: Lejonet, stadsstämpeln för London, skattstämpel drottning Victoria i profil, årsstämpel för år 1870, W.W.W för W.W. Williams samt Lambert Coventry St London
Mycket svag inristning på undersidan av botten 11-5, s-ax.

Bruksslitage
Repor
Mindre skada fram på tekannans pip.

Gör en kostnadsfri värdering!

Hänkel av trä.
Fällock
Pärlstav samt graverad dekor

Bruksslitage
Repor

Antal besök: 971