Höjd 12 cm inkl. uppåtsvängd hänkel.
Hänkel av trä.
Fällock
Pärlstav samt graverad dekor
Tydliga stämplar: Lejonet, stadsstämpeln för London, skattstämpel drottning Victoria i profil, årsstämpel för år 1870, W.W.W för W.W. Williams samt Lambert Coventry St London
Mycket svag inristning på undersidan av botten 11-5, s-ax.
Bruksslitage
Repor
Mindre skada fram på tekannans pip.
Hänkel av trä.
Fällock
Pärlstav samt graverad dekor
Bruksslitage
Repor