3091324. Silverkärl, Pakistan, 20. Jh.
Silver, pressad, driven och mejslad. Allomfattande växtdekoration genommönstrad. Silver och tillverkarens varumärke. HxDM. cca 14 x 17 cm, ca. 366 g.
Tecken på ålder och användning. repor och gnidning. Små bucklor på platser.