30880. PARTI KERAMIK, 4 delar, Gunnar Nylund, Rörstrand samt Wilhelm Kåge, Gustavsberg.
Vas, svart, "Caolina", höjd 26,5 cm.
Vas, vit "Chamotte", höjd 12, 5 cm.
Vas, "Argenta", höjd 12,5 cm.
Vas,"Carrara", höjd 13,5 cm.
Bruksslitage, Chamotte, Carrara med bottennagg.