Ceremoniellt svärd, ursprungligen för avrättning (förbjuden under Fristaten Kongo 1885-1908). Numera brukad under Likbeti - en rituell dans.
Järn, trä och metalltråd. L ca 60 cm.
Slitage, skador. Möjligen senare tråd.