SVÄRD, 'Ngulu', Bantu, Kongo.

SVÄRD, 'Ngulu', Bantu, Kongo.
3086630. SVÄRD, 'Ngulu', Bantu, Kongo.

Ceremoniellt svärd, ursprungligen för avrättning (förbjuden under Fristaten Kongo 1885-1908). Numera brukad under Likbeti - en rituell dans.
Järn, trä och metalltråd. L ca 60 cm.

Slitage, skador. Möjligen senare tråd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 645