SPECERI-, samt kryddburkar, 11 delar, Rörstrand, 1900-tal.
308625. SPECERI-, samt kryddburkar, 11 delar, Rörstrand, 1900-tal.
4 stycken med höjd 22 cm, kaffe, potatismjöl, havregryn samt frukt
Skepa, höjd 16 cm, salt
6 stycken med höjd 14 cm, kardemumma, kanel, nejlikor, kryddpeppar, vitpeppar samt ingefära.
Burken för kaffe med nagg, avsaknad av lock till en, två av locken till kryddburkarna med nagg, krackelering samt viss missfärgning.
Skepa, höjd 16 cm, salt