GOTTFRID KALLSTENIUS. "Sommarafton på en skärgårdsö”.

3085964. GOTTFRID KALLSTENIUS. "Sommarafton på en skärgårdsö”.

Olja på duk, 191 x 236.51 cm. Signerad och daterad G. Kallstenius 24.

LITTERATUR
Omnämnd under 1924 i konstnärens verkförteckning som "Sommarafton på en skärgårdsö”

Motivet är troligtvis hämtat från en ö i närheten av konstnärens sommarhem utanför Källvik, möjligtvis Kalvö, Rågö eller Tättö. Bergsformationen i horisonten som skymtar bakom stammarna kan möjligtvis vara Svalklinten, känd för sina röda klippor.

Målningen är Kallstenius största kända målning vid sidan av målningar avsedda för offentlig miljö.

För frågor och konditionsrapport, vänligen kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Gottfrid Kallstenius (1861–1943)

Tema

Gottfrid Kallstenius - En privatsamling

Gör en kostnadsfri värdering!

LITTERATUR

Tema

Adress

Nybrogatan 32
114 39 Stockholm
Sverige

Placering
Nybrogatan 32
Antal besök: 4 703