3085427. Barock byrå, Danmark, 1700-tal.
ek. Rektangulär kropp, böjd framtill och uppdelad av tre breda lådor, på koniska fyrkantiga ben. Den något utskjutande topplattan med rundad kant. HxBxD: ca. 97 x 123 x 62 cm.
Ålderstecken, beslag senare, ett lås saknas i den nedre lådan, spår av gamla maskskador, reparationer och tillägg.