3073548. WORCESTER SKÅL MÄRKT 1310 (1).
Jardiniers/bowl uppträdde på Royal Worcester omkring år 1900. Dekorerad med lejonhuvuden i elfenbensfärg, ljusgröna satyrer, bäckar och förgyllningar.
Längd: 17.1 cm
Diameter: 27.5 cm.
Slitage på förgyllning. En brännspricka vid utfodring av anka. Vanligt slitage. Annars inget att märka.
Längd: 17.1 cm
Diameter: 27.5 cm.