BÄGARE, silver, Sam Pettersson, Linköping, 1907.

3069540. BÄGARE, silver, Sam Pettersson, Linköping, 1907.

Höjd ca 17 cm. Vikt ca 219g. Med inskription; "Till John Forsell med beundran och tacksamhet af de medverkande vid operaföreställningen i H:fors 1908." Sedan följer ett utdrag ur Kalevala på finska. På fotringen, "Till pastor TH Levenstam med tack för 6.6.41 Barnen Forsell".
Proveniens Aron Oskarsson, Finspång.

Bruksslitage, inskription.

Tema

Aron Oskarsson del II

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, inskription.

Tema

Aron Oskarsson del II

Antal besök: 488