Höjd ca 17 cm. Vikt ca 219g. Med inskription; "Till John Forsell med beundran och tacksamhet af de medverkande vid operaföreställningen i H:fors 1908." Sedan följer ett utdrag ur Kalevala på finska. På fotringen, "Till pastor TH Levenstam med tack för 6.6.41 Barnen Forsell".
Proveniens Aron Oskarsson, Finspång.
Bruksslitage, inskription.
Bruksslitage, inskription.