Höjd: ca 38,5 cm
DIameter: ca 17 cm
Skyltmärkt "Desinfektions A.B. Skandia, Malmö", vilket tycks ha varit ett företag som sysslade med skadedjursbekämpning, verksamma sedan åtminstone början av 1920-talet.
Bruksslitage, ytsmuts, anlupen metall.
Höjd: ca 38,5 cm
DIameter: ca 17 cm