306570. GOLVLAMPA, glaserat stengods, Ulla Winblad, Alingsås Keramik, signerad, 1900-talets andra hälft.
Höjd 64 cm till lamphållare exklusive skärm.
Lätt bruksslitage.
Elen ej genomgången.
Ring för att spänna skärmen saknas. Nagg i glödlampshållare.