Parerplåt med dekor av tre kronor, kanon, standar samt musköter, märkt "Morell & Co" samt klinga märkt "Johan Svengren Eskilstuna". Längd 86 samt klinga 73 cm. Balja saknas.
Slitage. Repor. Märken.
Slitage. Repor. Märken.