BORDSLAMPOR I mässing, ett par, 1900-talets andra hälft.
306082. BORDSLAMPOR I mässing, ett par, 1900-talets andra hälft.
Mässing. Skaft med kulor samt runda fötter, dekor i borstad metall.
Höjd (lampfotens) 43 cm.
Total höjd 64 cm.
Fotens diameter 18 cm.
Skärmens diameter 40 cm.
Etikettmärkt NAFA Typ 190.
Skärmar i röd och guld papp samt vitplast, guldfärgad insida.
El ej funktionstestad.
Repor.
Märken.
Skärm med märken, bucklor, någon repa.
Höjd (lampfotens) 43 cm.
Total höjd 64 cm.
Fotens diameter 18 cm.
Skärmens diameter 40 cm.
Etikettmärkt NAFA Typ 190.
El ej funktionstestad.
Repor.
Märken.