RANFTBECHER, TRINKBECHER. 800 silver, förgyllt. Blommigt band med mäns huvuden runt.

305720. RANFTBECHER, TRINKBECHER. 800 silver, förgyllt. Blommigt band med mäns huvuden runt.

Liten ranft kopp, dricka kopp av silver 800/1000. Ligerat monogram HM i krönet. Cirkulerande band i nedre tredjedelen med blommiga rankor och skulpturala manliga huvuden. Stämplad 800, L 27 och symbol på botten. dejting den där. 1895. Mått H 8 x B 7.5 cm, vikt ca. 102,64 gram.

Bra skick, bara lite gnuggade.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 928