305617. FRUKTSERVIS samt BONBONJÄR, 13 delar, porslin, "Röd Rubin", Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik. 1900-talets mitt.
Röd glasyr med förgylld dekor.
11 st fruktfat, diameter, 18 cm.
1 st serveringsskål, diameter 25,7 cm.
1 st bonbonjär, höjd 12 cm.
Bruksslitage.