VAS, troligen Gefle, samt SKÅL, Arthur Percy, Gefle, keramik, 1900-tal.

305351. VAS, troligen Gefle, samt SKÅL, Arthur Percy, Gefle, keramik, 1900-tal.

Skål med 2 st handtag, Arthur Percy, höjd ca 10,5 cm, 1900-talets första hälft. (Troligen andra sortering).
Vas med mycket otydlig märkning undertill: 10/954(?). Höjd ca 21 cm.

Bruksslitage, vas med glasyrnagg vid mynning, skål med tillverkningsdefekter samt ett grövre glasyrnagg under ett handtag.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 124