DOCKA, så kallad "Bild-Lilli Clone" / "Hong Kong Lilli", Hong Kong. 1950-tal.

304542. DOCKA, så kallad "Bild-Lilli Clone" / "Hong Kong Lilli", Hong Kong. 1950-tal.

Bild Lilli-klon, mycket trogen originalet i alla detaljer. tillverkad i Hong Kong. Stående på fyrkantig fotplatta. Märkt "F (i fyrkant) Made In Hong Kong". Fotplatta märkt "A Forward Product, Made in Hong Kong". Samma ägare sedan 50-talet.
Höjd 30 cm.

Bild-Lilli var ursprungligen en tecknad figur, av Reinhardt Boythien för tidningen Bild-Zeitung, 1952.
Produktionen av dockan startades av Hauser Elastolin i Tyskland 1955, och är förebilden till Barbie. Kopior av Bild Lilli tillverkades i Hong Kong och benämns "Hong Kong-Lillis".

Bruksslitage, skor med påmålat nagellack, spår efter färgpenna i ansiktet och på armen. Hemsydd kjol och stickad tröja.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 30 cm.

Antal besök: 2 825