Olja på duk 65,7 x 81,7 cm. Signerad G. Kallstenius.
Motiv från Källvik. Utförd 1904. En större version daterad 1904, 120 x 125 cm,. såldes på Norrköpings Auktionsverk den 22 november 2008, nr. 471.