CHARLES & RAY EAMES, Softpad EA219 kontorsstol för Vitra.

3042520. CHARLES & RAY EAMES, Softpad EA219 kontorsstol för Vitra.

Modell: EA 219, hög rygg. Design: 1969. Byggår: slutet av 1990-talet
Version med svart läderfodral och kromad aluminiumram. Roterbar 5-stjärnig bas på hjul, höjdjusterbar och med vippfunktion. Inskriven med etikett.

cca H 103,5-116 cm x B 58 cm x SH 49,5-62 cm.

Vippan med små delar ersattes av Vitra 2018 och gasfjädern 2013.

Tecken på slitage, brott i lädret på sätet. Skrubbsår på ryggstödets kanter. Repor i förkromningen av ett armstöd.

Det fungerade när det katalogiserades. En funktionell garanti tillhandahålls inte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 885