HANS SCHMIDT (1877-1958). Örnboet.

3042028. HANS SCHMIDT (1877-1958). Örnboet.

Hans Schmidt (1877-1958), Eagle's Nest, olja på kartong, signerad, ca. 52 x 62 cm, med ram ca. 61 x 71 cm

I slutet av 1800-talet hade verk av djurmålare som den Berlinfödda konstnären Hans Schmidt stor popularitet. Schmidt tyckte om att studera vilda djur på Berlin Zoo, och han studerade småvilt, husdjur och fåglar i naturen. Därmed utvecklade han en speciell känsla för att skildra solljus och färg.

Små tecken på slitage.

Tema

King of the Skies

Gör en kostnadsfri värdering!

Små tecken på slitage.

Tema

King of the Skies

Antal besök: 1 880