Hans Schmidt (1877-1958), Eagle's Nest, olja på kartong, signerad, ca. 52 x 62 cm, med ram ca. 61 x 71 cm
I slutet av 1800-talet hade verk av djurmålare som den Berlinfödda konstnären Hans Schmidt stor popularitet. Schmidt tyckte om att studera vilda djur på Berlin Zoo, och han studerade småvilt, husdjur och fåglar i naturen. Därmed utvecklade han en speciell känsla för att skildra solljus och färg.