3041879. GOTTFRID KALLSTENIUS. Skymningslandskap.
Olja på duk, 54,2 x 66,5 cm. Signerad och daterad Kallstenius 1900.
Sommaren 1900 hyrde familjen Kallstenius en av flyglarna på Sjöbergs herrgård belägen vid Edsviken utanför Stockholm ägd av friherre Axel Leijonhufvud. Samma år hade Kallstenius blivit ledamot av Konstakademien. Motivet är sannolikt hämtat från Stockholms omgivningar.