SPEGELLAMPETT, bronserat och förgyllt trä, Gustaviansk. 1700-tal.
304183. SPEGELLAMPETT, bronserat och förgyllt trä, Gustaviansk. 1700-tal.
Krön i form av rosett och dekor med pärlbård. Fasettslipat spegelglas, troligen senare, 1800-tal. Svängda ljusarmar med ljuspipor i mässing.
56 x 41,5 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, nötning i förgyllning ch bronsering . En ljusmanschetten saknas samt den andra med bucklor.
56 x 41,5 cm.