SPEGELLAMPETT, bronserat och förgyllt trä, Gustaviansk. 1700-tal.

304183. SPEGELLAMPETT, bronserat och förgyllt trä, Gustaviansk. 1700-tal.

Krön i form av rosett och dekor med pärlbård. Fasettslipat spegelglas, troligen senare, 1800-tal. Svängda ljusarmar med ljuspipor i mässing.
56 x 41,5 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, nötning i förgyllning ch bronsering . En ljusmanschetten saknas samt den andra med bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

56 x 41,5 cm.

Antal besök: 1 634