DRYCKESBÄGARE, silver, Gustav V, CG Hallberg, 1950.
3040721. DRYCKESBÄGARE, silver, Gustav V, CG Hallberg, 1950.
Dryckesbägare, silver, delvis förgylld, lock krönt med mynt med profilbild av Gustav V, Text "Gustav V Sveriges Konung" "A.Lindberg", kulfötter, framsida med monogramgravyr. Botten graverad "På 50-årsdagen".
Lock och bägare stämplade C.G.H., Z8(1950), 28
Höjd ca 15,5 cm
Vikt 460 gram.
Ytslitage. Slag/buckla enligt bild no 5.
Förgyllning ställvis bortnött.
Höjd ca 15,5 cm
Vikt 460 gram.