Fältspatsporslin med guldkant och tryckt dekor av svensk fjällflora, Gentiana Nivalis (fjällgentiana)
Genombruten dekor på fat och assietter
Stämplade
12 kaffekoppar, höjd 7 cm
10 kaffefat, diameter 13,5 cm
12 assietter, diameter 17,5 cm.
1 kakfat
1 sockerskål
1 gräddkanna
12 kaffeskedar.
Bruksslitage.
Stämplade
12 kaffekoppar, höjd 7 cm
10 kaffefat, diameter 13,5 cm
1 kakfat
1 sockerskål
1 gräddkanna
12 kaffeskedar.
Bruksslitage.