OLIVER BEVAN (GEB. 1941). La puissance de vagues.

3037542. OLIVER BEVAN (GEB. 1941). La puissance de vagues.

Oliver Bevan (f. 1941), La puissance de vagues, olja på duk, signerad och betitlad på baksidan, ca. 46 x 55 cm

Bevan studerade vid Royal Art College i London 1960-64, samtidigt som Ron Kitaj, David Hockney och Patrick Caulfield. Popkonst utvecklades till den dominerande formen av konstnärligt uttryck, Bevan ställde också initialt ut som ”OP Artist” och 1974 deltog han i ”Kinetic Art Exhibition” på London Arts Gallery. Till denna dag ställer han regelbundet ut i England och Frankrike. Sedan 2001 har Bevan bott och arbetat i Uzès, Frankrike.

Små tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Små tecken på slitage.

Antal besök: 306