3037542. OLIVER BEVAN (GEB. 1941). La puissance de vagues.
Oliver Bevan (f. 1941), La puissance de vagues, olja på duk, signerad och betitlad på baksidan, ca. 46 x 55 cm
Bevan studerade vid Royal Art College i London 1960-64, samtidigt som Ron Kitaj, David Hockney och Patrick Caulfield. Popkonst utvecklades till den dominerande formen av konstnärligt uttryck, Bevan ställde också initialt ut som ”OP Artist” och 1974 deltog han i ”Kinetic Art Exhibition” på London Arts Gallery. Till denna dag ställer han regelbundet ut i England och Frankrike. Sedan 2001 har Bevan bott och arbetat i Uzès, Frankrike.