GOTTFRID KALLSTENIUS. Rydboholms bruksdamm, Västergötland.

3036870. GOTTFRID KALLSTENIUS. Rydboholms bruksdamm, Västergötland.

Olja på duk lagd på pannå 45,5 x 65,6 cm. Signerad G. Kallstenius

Utförd i september 1909. Förarbete till en av två målningar i olika belysningar beställda av Claes Ericsson (f. 1877), disponent och direktör vid Rydboholms textilfabrik, Borås. Hans förfader, Sven Erikson (1801-1866), grundade textilindustrin i Rydboholm.

Gottfrid Kallstenius (1861–1943)

Tema

Gottfrid Kallstenius - En privatsamling

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 1 071