Olja på duk lagd på pannå 45,5 x 65,6 cm. Signerad G. Kallstenius
Utförd i september 1909. Förarbete till en av två målningar i olika belysningar beställda av Claes Ericsson (f. 1877), disponent och direktör vid Rydboholms textilfabrik, Borås. Hans förfader, Sven Erikson (1801-1866), grundade textilindustrin i Rydboholm.