GOTTFRID KALLSTENIUS. Plommonkvistar.

3036407. GOTTFRID KALLSTENIUS. Plommonkvistar.

Olja på duk lagd på pannå, 56,5 x 42,5 cm. Signerad Kallstenius.

Utförd på Borsö i Trosa skärgård där Kallstenius och hans hustru Gerda, f. Roosval samt deras två barn tillbringade sommarmånaderna åren 1895-96 efter deras återkomst till Sverige 1894 från en flerårig utlandsvistelse i Frankrike och Italien. De hyrde där en stuga av en fiskare och småbrukare på ön, ”Borsö-Lina”. Stilistiskt anknyter målningen till Kallstenius utsmyckningar till Villa Lugnet i Saltsjöbaden ritad 1893 av Ferdinand Boberg för industrimannen Knut Tillberg (1860-1940) (se bild). År 1936 förvärvade Isaac Grünewald villan.

Gottfrid Kallstenius (1861–1943)

Tema

Gottfrid Kallstenius - En privatsamling

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 1 656