GEORGE GROSZ (1893-1959). Ecce Homo.

3036312. GEORGE GROSZ (1893-1959). Ecce Homo.

George Grosz (1893-1959), Ecce Homo, bok med 84 offsetlitografier baserade på teckningar bundna i kromkartong, utgiven av Malik Verlag Berlin 1923, kopia av den osignerade upplagan D, ca. 35,7 x 26,5 cm (bokstorlek). Helt och hållet.

Omslaget allvarligt skadat, sidorna brunade, ljusmarginaler, delvis skrynkliga eller slitna hörn, smärre marginaler.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 767