303297. KOLONNLJUSSTAKAR / LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, Gustaviansk stil, Adolf Bræse, Stockholm. 1800-talets andra hälft.
Kannelerade överkragade skaft på kvadratisk fot på kulfötter. Löstagbara manschetter. Stämplade.
Höjd 19,5 cm, fotplatta, 11 x 11 cm.
Bruksslitage.