MATSERVIS, 84 delar, porslin, dekor 6090, "Classic Rose Collection", Rosenthal. 1900-tal.

303231. MATSERVIS, 84 delar, porslin, dekor 6090, "Classic Rose Collection", Rosenthal. 1900-tal.

Dekor i koboltblått samt guld.

9 st mattallrikar, diameter 26 cm.
21 st djupa tallrikar, diameter 21 cm.
14 st förrättstallrikar, diameter 21,3 cm.
12 st buljongkoppar, diameter 12,5 cm, exkl. öron.
12 st fat till buljongkoppar, diameter, 17,5 cm.
12 st assietter, diameter 17,5 cm.
1 st såsskål. diameter 18cm, höjd 8 cm.
1 st serveringsskål, diameter 22 cm, höjd8 cm.
2 st uppläggningsfat, längd 28-37,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 1 964