PARTI PORSLIN, 13 delar, bl "Pomona" samt "Picnic" av Marianne Westman för Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.
302893. PARTI PORSLIN, 13 delar, bl "Pomona" samt "Picnic" av Marianne Westman för Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.
6 koppar med fat, "Pomona", Marianne Westman, Rörstrand, diameter (fat) ca 15,5 cm
1 smörask, "Picnic", M. Westman för Rörstrand, längd ca 15,5 cm
1 skärbräda, Gustavsberg, längd ca 26 cm
1 figurin/plakett, "Gustavsberg", Gustavsberg, höjd ca 13 cm
4 äggkoppar, längd ca 7,5 cm.
Varierande slitage. Smärre fläckar. Skärbräda med skada/lagning. 1 pomona-kopp med spricka samt ett fat med nagg. Äggkoppar med krackeleringar, nagg samt senare bemålning.
4 äggkoppar, längd ca 7,5 cm.