Art Nouveau, pâte-de-verre, glas i vitt, violett, grönt och brunt, med dekor av ringblommor, signerad "G. ARGY-ROUSSEAU", formgiven 1920, undertill stämplad 3340, höjd 14,8 cm.
Janine Bloch-Dermant nr 20.06, s. 182.