302486. VÄGGFOTOGENLAMPA, mässing och glas, 1800/1900-tal.
Vägglampa för fotogen
Elekrifierad. Ledat fäste
Fotogenhållare i vitt opakt glas
Kupa med etsad dekor av löv
Längd från väggen ca 29 cm.
Bruksskick
El ej funktionstestad
Kupa med avslag insida på nedre ringen.