302449. FRANZ HECKER. ”Motorväg.” Signerad etsning.
Franz Hecker (15.11.1870 Bersenbrück - 21.11.1944 Osnabrück); i detta parti etsningen ”Landstraße” från 1909, given i katalogen raisonné som D 23 och med en cirkulationsstorlek på 500. Bra skick, inramad i vanlig träremsa. Ram ca.. 36,5 x 46,5 cm.