BORDSPENDYL MED BAROMETER i svart sten och brons, H E Holst, Köpenhamn, 18/1900-tal.
302202. BORDSPENDYL MED BAROMETER i svart sten och brons, H E Holst, Köpenhamn, 18/1900-tal.
Bordsur i svart sten krönt i brons av man med skrivdon
Vitemaljerad uratavla med latinska numerärer
Barometer med dansk skrift
Höjd med dekoration 65 cm
Bredd 32 cm, djup 16 cm
Urtavlor märkta H E Holst Kiöpenhamn
Pendel och nyckel finns
Väggkonsoll medföljer.
Bruksslitage. Repor
Krön löst från montering
Täckglas till urverk saknas.
Barometer med dansk skrift
Höjd med dekoration 65 cm
Bredd 32 cm, djup 16 cm
Pendel och nyckel finns
Väggkonsoll medföljer.
Bruksslitage. Repor
Krön löst från montering
Täckglas till urverk saknas.