SEKRETÄR, sengustavianskstil, troligen Stockholm. 1800-talets sista del.
302103. SEKRETÄR, sengustavianskstil, troligen Stockholm. 1800-talets sista del.
Högklassig sekretär, troligen Stockholmsarbete. Faner i pyramidmahogny. En låda, skrivklaff med bakomliggande lådor och fack. Beslag i mässing. Handhuggen stenskiva med fossila inslag. Längd 114, bredd 53, höjd 123 cm.