BOJAN, SKÅL samt URNA, porslin, Kina bl a Ming (1368-1644).

301865. BOJAN, SKÅL samt URNA, porslin, Kina bl a Ming (1368-1644).

Bojan med dekor av pagodlandskap i underglasyrblått. Höjd 19 cm. Skål, swatowgods. Diam 15 cm. Urna i celadonglasyr. Höjd 6 cm.

Glasyr samt krackeleringar. Nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 434