301830. KOMMOD / LAVOAR, trä samt marmor, Reg. nr. 15737-28297, Nordiska Kompaniet. 1920-tal.
Två skåpdörrar, vit marmorskiva med hylla.
Längd 85,3, bredd 50, höjd 95 cm.
Slitage, nagg på skiva, repor. Senare bemålad, grågrön originalfärg skymtar under målningen.