301365. MARIA INNOCENTIA HUMMEL. Figurin, keramik, "Book-worm", Goebel, Tyskland. Formgiven 1935.
Flicka med bok. Höjd 10,5 cm.
Nr 14 i samlarboken "The No. 1 Price Guide to M.I. Hummel" av Robert L. Miller.
Smärre bruksslitage, mikronagg på rosettens ena band.