301245. GOLVVASER, ett par, porslin, troligen 1800-talets första hälft.
Celadonglasyr.
Dekor av s.k tusen antikviteter i relief.
Höjd 72 cm.
(OBS tunga).
Bruksslitage, en med horisontal spricka ca 8 cm ovanför basen samt liten slagskada på vas i relief, andra vasen med nedersta (sockel-)delen limmad.