FREDERIK ERNLUND. havslandskap. Surfa på en stenig kust.

301113. FREDERIK ERNLUND. havslandskap. Surfa på en stenig kust.

Frederik Ernlund (19.01.1879 Odense - 08.10.1957 Frederica); i detta parti oljemålning på duk, signerad av Fr. Ernlund nere till höger, troligen sent 1940-tal. Mått ca. 65 x 88 cm.

Canvas med synligt tryckmärke, nävestorlek, uppe till vänster.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 013