3010941. ALFRED ERIKSON. Målning, Läsaren, 1961.
Alfred Erikson (1831-1871), målning, Läsaren, 1861, olja på duk. Avbildning av en gammal man som läser på bänk, signerad och daterad längst ner till vänster, 46x40,5 cm (70x63.5cm).