SAMLARTALLRIKAR samt JULTALLRIKAR, ca 84 st, 18/1900-tal.
301057. SAMLARTALLRIKAR samt JULTALLRIKAR, ca 84 st, 18/1900-tal.
Ca 12 st jultallrikar, Gefle, 1900-talets mitt.
Ca 62 st diverse samlartallrikar.
Bland annat Juleplatte 1907, Norge, troligen porsgrund samt minnestallrik efter Vegas färd 1880, A. E. Nordenskiöld.