Klocka med kvicksilverpendel, Frankrike, omkring 1900.

3009123. Klocka med kvicksilverpendel, Frankrike, omkring 1900.

Alabaster/mässing/fasetterat glas. Rektangulär bottenplatta på fyra runda, profilerade fötter. Fyrsidig glaserad rektangulär kropp med två dörrar. Emalj urtavla med arabiska index, omslutande feston på insidan. Pendel med nyckellyft och halvtimmes strejk på lerpenna. HxBxD: 29,5 x 16 x 11,5 cm.

Tecken på slitage, två fötter avbrutna men närvarande, nyckel saknas. Partiella repor och stötar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 043