CARL-HARRY STÅLHANE. Fruktservis, 8 delar, "California", Rörstrand, 1950-tal.

300894. CARL-HARRY STÅLHANE. Fruktservis, 8 delar, "California", Rörstrand, 1950-tal.

Glasyr i rött/grått, stiliserad dekor av löv.
Fruktfat, längd 33 cm
6 assietter, diameter ca 20 cm
1 skål, höjd 7 cm
Stämplade Rörstrand, Sweden.

Design 1952.

Bruksskick.
Någon repa.

Carl-Harry Stålhane (1920–1990)

Gör en kostnadsfri värdering!

Fruktfat, längd 33 cm
1 skål, höjd 7 cm
Stämplade Rörstrand, Sweden.

Design 1952.

Bruksskick.
Någon repa.

Antal besök: 2 557