SKÅL, Simon Gate, Orrefors, samt VAS, glas, 1900-tal.
300747. SKÅL, Simon Gate, Orrefors, samt VAS, glas, 1900-tal.
Skål signerad undertill, Orrefors, Ge 4550-12, samt etikettmärkt Orrefors Sweden, diameter ca 19,5, höjd ca 10 cm.
Vas med dekor av fiskar, osignerad, höjd ca 23 cm.