LUDWIG ERNST RONIG. målning, ängslandskap, fördubblad.
3003897. LUDWIG ERNST RONIG. målning, ängslandskap, fördubblad.
Ludwig Ernst Ronig (1885-1959/60), målning, ängslandskap, olja på duk, fördubblad. Avbildning av ett ängslandskap med stark molnbildning, signerad längst ner till höger, 36x29cm (42,5x35,5 cm).
Lackbildning och till höger var duken något förvrängd och drogs hårt.